14/15

Zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII


 

Poszukujemy nowego Horsta Bienka

17 czerwca 2015 w muzeum Willa Caro odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie naszego gimnazjum czytali własne prace literackie zainspirowane twórczością Horsta Bienka.
Cytaty zaproponowane przez twórców konkursu „Poszukujemy nowego Horsta Bienka” pobudziły młodych pisarzy do spojrzenia na życie autora oczami młodego pokolenia.

Przemyślenia prezentowane w czytanych pracach, świadczyły o dojrzałości literackiej młodych  autorów.
Pomysł czytania prac uczniowskich w scenerii Willi Caro,  zaproponowany przez naszego kolegę A. Lubinę, okazał się strzałem w dziesiątkę. Słuchając refleksji naszych uczniów, mogłyśmy spojrzeć na nich z innej, dotąd nieznanej nam perspektywy.

S. Bijak, A. Gruszczyk

hb01 hb02 hb03 hb04 hb05 hb06 hb07 hb08 hb09 hb10 hb11 hb12

VIER – TRES – DEUX – ONE

We wtorek 16.06.2015.r. uczniowie klas 2c, 2d, 2e, 3b i 3d spotkali się w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach celem przedstawienia małych form teatralnych w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim. Dziękujemy Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu za udostępnienie nam miejsca.

Można było zobaczyć takie przedstawienia jak:

  • „A Midsummer Night’s Dream”,
  • Spektakl francuski na motywach powieści Wiktora Hugo „Nędznicy”,
  • „Cenicienta”,
  • „Die Launen es Schicksals”,
  • „Kinder können Klima”,
  • „Schneemann und die 13 Zwiebeln“,
  • „Deutsch oder Deutschland“,
  • „Du bekommst eine Eins“,
  • „gra-gra-gra-ma-tik“,
  • „Die Vier Bremer Stadtmusikanten“.

Dla wszystkich tam obecnych uczniów była to inna niż zwykle lekcja języka obcego. Serdecznie dziękujemy za udział, mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie nie było ostatnim i że zobaczymy się znowu za rok. Jeszcze raz dziękujemy Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu za udostępnienie nam miejsca. Dziękujemy również nauczycielom, którzy wspierali organizację dzisiejszego dnia.

rt01 rt02 rt03 rt04 rt05 rt06 rt07 rt08 rt09 rt10 rt11 rt12 rt13 rt14 rt15 rt16 rt17 rt18 rt19 rt20

 

LAUREACI KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NAGRODZENI

9 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Języka Niemieckiego dla szkół podstawowych „Das schönste in Deutschland, Österreich, in der Schweiz und in Liechtenstein.” Laureaci konkursu oraz osoby w nim wyróżnione zostały nagrodzone za rozwijanie swoich zainteresowań kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego.

Nagrody wręczyli dr Wacław Miodek z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz pan Marek Lisowski, dyrektor Szkoły Języków Obcych Britam. Nagrody w konkursie ufundowali: Rada Rodziców Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, pan Marek Lisowski ze Szkoły Języków Obcych Britam, Instytut Goethego oraz pani Dorothea Burdzik z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego. Na zakończenie nasi goście obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim pt. „Muzykanci z Bremy”, które przygotowali uczniowie klasy 2b pod opieką pani Joanny Zawady.

 

k01 k02 k03 k04 k05 k06 k07 k08 k09 k10 k11 k12 k13 k14 k15 tyt

DZIEŃ POKOJU

2 czerwca 2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Pokoju zorganizowany przez uczniów klas 1d i 3d pod opieką wychowawców pani Soni Więcek – Ozgi i pani Anny Gruszczyk – Kubińskiej oraz nauczyciela pana Aleksandra Lubiny. Inspiracją do organizacji tego dnia była wizyta w naszej szkole Yujiego Earthmana.

Spotkanie z człowiekiem, który realizuje swoje marzenia, ale i walczy o pokój, wędrując od Chin do Londynu (pokonał pieszo ponad 12 500 km) było niewątpliwie czasem refleksji nad tym, co w życiu ważne. My również postanowiliśmy przestać być bierni i obojętni – stąd pomysł organizacji tego dnia. Bawiliśmy się tego dnia świetnie. Pod opieką kolegów uczestniczyliśmy w różnych warsztatach: śpiewaliśmy piosenki o pokoju / Boba Dylana czy Johna Lennona /, wykonywaliśmy transparenty na marsz pokoju. Były również krótkie warsztaty z origami - nawet najmniej cierpliwi dali radę i w ich rękach pojawił się żuraw pokoju. Bardzo interesującym elementem tego dnia były spotkania z ciekawymi ludźmi. Zaszczycili nas swoją obecnością wspaniali goście, którzy podzielili się z nami wiedzą i zainteresowaniami. Pani Urszula Biel, kierownik kina Amok w Gliwicach, opowiadała o filmach. Pan Mieczysław Chorąży, były powstaniec warszawski i żołnierz AK, o swoich przeżyciach wojennych, pan Henryk Akselrad, prezes Bytomskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej, wprowadził nas w świat gmin żydowskich, a pan Bogusław Małusecki, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach, przybliżył nam tajniki historii Gliwic. Pani Danuta Skalska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice – zaszczepiła w nas miłość do Lwowa i Kresowian. Zakończyliśmy ten udany dzień na boisku szkolnym wspólnym Happeningiem, w trakcie którego odczytany został manifest pokojowy. Szczególnie zbliżył naszą społeczność gimnazjalną wspólnie odtańczony przez wszystkich uczniów naszego gimnazjum taniec belgijski. Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII.

 

 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

 

">

">

Wizyta na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu

Grupa uczniów naszej szkoły była z wizytą roboczą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W Instytucie Filologii Germańskiej braliśmy udział w zajęciach nt. filmów o upadku Muru Berlińskiego, które prowadził dr Marek Kryś.

Następnie prezentowaliśmy grupie studentów, w jaki sposób pracujemy na lekcjach języka niemieckiego. Opowiadaliśmy m.in. o polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, o tym, jak nasi uczniowie przeprowadzali zajęcia języka niemieckiego w przedszkolu, o programie Deutschwagentour. Prezentując grę edukacyjną o krajach niemieckiego obszaru językowego, przygotowaną przez uczniów klasy 2b, odpytaliśmy studentów z realioznawstwa.

 

s1 s2 s3 s4

Biegnij z mamą i tatą

Dzień Dziecka świętowaliśmy wraz z Niepublicznym Przedszkolem STOKROTKA z Gliwic. Nie było wcale tak łatwo - rano rodzice zdawali test gimnazjalny (z matematyki, chemii, języka polskiego, fizyki, geografii i zajęć artystycznych), a o 10.00 zapaleniem olimpijskiego znicza i odśpiewaniem hymnów obu placówek rozpoczęły się zmagania sportowe.

Dwukrotnie okrążyliśmy bieżnię we wspólnym biegu… wszak to był II Maraton Edukacyjny Przedszkolaka. Jak przystało na taki dzień, wszyscy okazali się zwycięzcami- rodzice otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale za osiągnięcia naukowe, a dzieci - medale za sukcesy sportowe.

 

Do zobaczenia za rok!

 

ZDJĘCIA DO ZOBACZENIA W GALERII

 

 

MP1 MP2 MP3 MP4 MP5 MP6 MP7 MP8

 Baśniopodróże na stadionie Piasta

Projekt edukacyjny „Baśniopodróże” był wspólnym działaniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Stacji Artystycznej RYNEK, Muzeum w Gliwicach, Gliwickiego Teatru Muzycznego i Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich.

Brało w nim udział około 1000 dzieci z gliwickich przedszkoli i szkół. Dzisiaj, na stadionie przy ul.Okrzei miało miejsce jego podsumowanie.

Oj, działo się naprawdę wiele!

 

b1 b2 b3 b4 b5

Bitwa epok

Uczniowie klasy III a wcielili się w przedstawicieli różnych epok i dając upust swojej wiedzy, kreatywności, talentom i dowcipowi, zaprezentowali ich założenia, filozofię, sztukę, obyczaje, modę oraz ciekawostki dotyczące poszczególnych okresów literackich, po czym starli się w pojedynku na słowa z ideologicznymi przeciwnikami.

 Była to doskonała powtórka wiadomości i świetna zabawa.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Przeszkolenie saperskie

Dzięki uprzejmości  starszego chorążego Tomasza Znojkiewicza 19.05.2015r. nasi uczniowie zostali przeszkoleni przez Patrol Rozminowania nr 29 z JW 4115 Gliwice.

Dzięki tej cennej lekcji mają świadomość, z jakim zagrożeniem wiąże się kontakt z niewypałami. Wiedzą również, co należ zrobić, gdy natrafi się na broń, która pozostała z okresu II wojny światowej. Te informacje są dla nich bezcenne, bo dzięki nim można ocalić życie.

s1 s2 s3 s4 s5 s6 s7 s8

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży

 

Cały dzień spędziliśmy w Krakowie. O 8.45 przyszliśmy pod szkołę, a piętnaście minut później byliśmy już w autokarze. Około godziny 11.00 spotkaliśmy się z panem przewodnikiem., który płynnie mówił po niemiecku i po polsku. Szliśmy wzdłuż Wisły, przechodziliśmy obok  smoka wawelskiego. Byliśmy również w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kościele Mariackim i na Wawelu. O godzinie 13 usłyszeliśmy  hejnał krakowski.

Okło godziny  15 wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Gliwic.

wym1 wym2 wym3 wym4

 


 

Kolejny dzień pobytu młodzieży z Hüllhorst w naszej szkole…. We wtorkowe przedpołudnie bawiliśmy się w czasie gier integracyjnych – wspólnie śpiewaliśmy „Panie Janie” po polsku i niemiecku, uczyliśmy naszych kolegów i koleżanki z Niemiec podstawowych zwrotów w języku polskim, a sami poszerzaliśmy zasób słówek z języka niemieckiego.

Pantomima też nam się bardzo podobała. W świetnych nastrojach pojechaliśmy do Tarnowskich Gór, by zwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra. Pływanie łódkami pod ziemią to niezapomniane przeżycie.

wym1_1 wym1_2 wym1_3 wym1_4 wym1_5 wym1_6

 


 

17 maja 2015 rano przywitaliśmy uczniów i ich opiekunów z Niemiec, którzy przyjechali do Gliwic w ramach Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
W niedzielę przełamywaliśmy pierwsze lody, poznawaliśmy się w rzeczywistości (do tej pory znaliśmy się tylko wirtualnie).

Był spacer po gliwickim Rynku, poznawanie centrum miasta i nie tyko… W poniedziałek pokazaliśmy kolegom i koleżankom z Niemiec naszą szkołę. Dobrze bawiliśmy się w czasie zajęć integracyjnych oraz braliśmy także udział w lekcjach wychowania fizycznego, matematyki i chemii. Wymiana szkolna jest współfinansowana przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

w1 w2 w3 w4 w5 w6 w7 w8

Biegamy z sercem

17 maja nasi uczniowie po raz trzeci wzięli udział w imprezie charytatywnej Biegamy z sercem! zorganizowanej przez Fundację „Biegamy z Sercem”. Miała ona na celu zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Oprócz uczniów, którzy lubią zajęcia sportowe, w akcji wzięli udział również ci mniej uzdolnieni ruchowo, ale i oni, chcąc wesprzeć tę inicjatywę, zajęli się pomocą w organizacji imprezy. Jedni i drudzy spisali się na medal. Dziękujemy i gratulujemy!

„Wybierz książki, wrzuć pieniążki-pomóż spełnić dziecięce marzenia”

 

W niedzielę 17 maja 2015r. wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Żyrafa” działającego w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich zorganizowali kiermasz książek. Współorganizatorami akcji byli: Zespół Szkół „Filomata”, Hospicjum Miłosierdzia Bożego, Miejska Biblioteka Publiczna, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Marco sp. z o.o.

 

Goście z Erasmus in Schools

13 maja  nasze gimnazjum odwiedzili wyjątkowi goście, prosto z przepięknej Hiszpanii, przebywający w Polsce w ramach programu wymian Erasmus in Schools. 

Grupa z klasy II C, ze zwiększoną  liczbą godzin z języka  hiszpańskiego pod opieką Elizy Obławskiej przywitała gości, wysłuchała bardzo ciekawej prezentacji na temat Hiszpanii i Hiszpanów. Studenci podzielili się z nami wrażeniami o Polsce, a my opowiedzieliśmy im, za co kochamy Hiszpanię. Byli pod wrażeniem naszej wiedzy ogólnej i stopnia opanowania języka, co wywołało u nas ogromny entuzjazm. Mamy nadzieję, że powtórzymy to wspaniałe, wielokulturowe. Gracias!

 

1 2 3 4 5

15 kwietnia redakcję naszej szkolnej gazetki „Echo Trójki” odwiedziła znana podróżniczka, dziennikarka, żeglarka oraz pasjonatka gór - pani Monika Witkowska.

 To niezwykła osoba. Zwiedziła wiele krajów, zdobyła mnóstwo szczytów (w tym także najwyższą górę świata - Mount Everest), przepłynęła tysiące kilometrów (opłynęła przylądek Horn, a w trzymiesięcznym dwuosobowym rejsie dopłynęła na Czukotkę) oraz napisała kilkanaście książek dotyczących jej podróżniczych pasji.

Podczas spotkania opowiedziała naszym redaktorom nie tylko o swoich dalekich wyprawach, ale przede wszystkim o tajnikach - niełatwej jednak - pracy dziennikarskiej. Rozmowa przebiegała w tak sympatycznej atmosferze, że każdy z uczestników wyraził nadzieję na kolejne spotkanie z Panią Moniką, może tym razem w większym gronie? Wywiad z naszym gościem będzie można znaleźć w kolejnym numerze "Echa Trójki". Za zaangażowanie bardzo dziękujemy Mai Dłużak z klasy 1c, inicjatorce tego spotkania.

Wizyta w Instytucie Goethego

W kwietniu uczniowie klas 1e oraz 2e pod opieką p. B. Świerczyńskiej, p. C. Wrońskiej i p. J. Zawady udali się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Instytucie Goethego. Tam, podzieleni na grupy, uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Instytutu. Były to dwie godziny intensywnej nauki języka jenieckiego w nietypowy sposób.

Uczniowie układali puzzle, grali w memory i domino, na wyścigi biegali do tablicy, odpowiadali na najróżniejsze pytania oraz opowiadali, co robią w wakacje. Po zajęciach udaliśmy się do Muzeum Podziemi Rynku Głównego. W nowym, interaktywnym muzeum dowiedzieliśmy się, jak wyglądał Rynek Główny kilkaset lat temu oraz co się na nim działo.

kr01 kr02 kr03 kr04 kr05 kr06 kr07 kr08 kr09 kr10

Akademia Gimnazjalisty  „Is the ball always round?”

15 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu prowadzonego  w języku angielskim na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, który poprowadziła  pani doktor Ewa Łobos.

Przyznamy, że wędrowaliśmy na Politechnikę z dreszczykiem emocji: co to będzie – MATEMATYKA  i w dodatku po angielsku ?

Tym razem dowiedzieliśmy się, co to jest przestrzeń metryczna i jak można mierzyć odległość między elementami zbioru ? Na początku w bardzo przystępny sposób, pani doktor zdefiniowała pojęcie dowolnego niepustego zbioru X i przypomniała, co to jest funkcja. Potem na przykładach pokazała jak wyrazić odległość między dowolnymi punktami w metryce zerojedynkowej  i uśmiechem nagradzała nasze odpowiedzi, udzielane oczywiście po angielsku.

Bardzo podobało nam się przedstawianie odległości dwóch punktów za pomocą metryki taksówkowej, zwanej też metryką miejską.

Poradziliśmy sobie również z przykładami metryki „rzeki”

Na koniec została przedstawiona metryka euklidesowa, którą stosujemy na lekcjach, obliczając długości odcinków w prostokątnym układzie współrzędnych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Dzięki cierpliwości wykładowcy  wracaliśmy do szkoły prawie jak (dobrzy) studenci Wydziału Matematyki.

Więc, chodź pomaluj mój świat

Alicja Ernest (3b), Maja Ziębowicz (1e) oraz  Ewa Dębicka (1d) pod opieką pani Joanny Chlęch wraz z rówieśnikami z Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Częstochowie oraz wychowankami Domu Nadziei w Bytomiubiorą udział w projekcie "Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje" organizowanym przez Muzeum w Bytomiu we współpracy z gliwicką malarką- Panią Grażyną Burzak.

To dzięki jej zaangażowaniu, wparciu i artystycznej opiece  młodzież z tych placówek przez kilka miesięcy  odkrywała i szlifowała  swoje malarskie talenty.

Miniony wtorek był wyjątkowym dniem dla uczestników projektu: wyjazd do Bytomia,  integracyjny spacer śladami bytomskiego twórcy, spotkanie z dr Joanną Lusek oraz  wernisaż w przepięknie udekorowanej auli Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Gliwicach. I najważniejsze: "Kwiatowe inspiracje niedokończone"- wspólne malowanie wiosennych obrazów pod okiem pani Grażyny Burzak.

 

m01 m02 m03 m04 m05 m06 m07 m08 m09 m10 m11 m12 m13 m14 m15 m16 m17 m18

Pierwsze spotkanie z językiem hiszpańskim - Przedszkole Niepubliczne Stokrotka

8 kwietnia hiszpańska grupa z klasy II c udała się do Przedszkola Niepublicznego Stokrotka z warsztatami zatytułowanymi „Pierwsze spotkanie z językiem hiszpańskim”.

Zajęcia odbywały się w auli, gdzie maluchy miały okazję nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku, kilku nazw zwierzątek, dni tygodnia. Opowiedzieliśmy im krótko o Hiszpanii, jej stolicy, królu i kolorach flagi. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w quizach i zagadkach oraz zaskoczyły nas sporą wiedzą o Hiszpanii. Po nauce nadszedł czas na zabawę. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę „Veo, veo” z fantastycznym układem tanecznym, w którym udział wzięły także panie przedszkolanki. Na zakończenie uczennica Marta Mikiciuk wykonała przepiękny utwór ze znanej nie tylko dzieciom bajki „Kraina lodu”. Fue fantastico! (tzn. było fantastycznie ;)

 

st1 st2 st3 st4

Filmowy kwiecień w G3

1 kwietnia wieczorem,  u wejścia naszej szkoły pojawili się młodzi miłośnicy kina. Uczniowie klas 1b, 1c oraz 1e zaopatrzeni w maty, śpiwory i smakołyki, rozłożyli swoje rzeczy w sali kinowej, by delektować się dobrymi filmami.

Jako pierwszy wyświetlono  ,,Dawcę pamięci" - poruszający i skłaniający do refleksji dramat science-fiction. Po krótkiej przerwie uczestnicy NOCY FILMOWEJ zasiedli, by zobaczyć film animowany "Simpsonowie". Cierpki humor i tematyka ekologiczna wyraźnie przypadły do gustu kinomaniakom. Następnie wszyscy młodzi widzowie przeżyli chwile grozy, oglądając ,,Więźnia labiryntu". Po mocnych wrażeniach zapewnionych przez ten film, wyświetlono wzruszającą i zarazem przezabawną komedię ,,Marley i ja", która doprowadziła do łez nawet największych twardzieli!

Mimo, że część uczestników nie dotrwała do końca maratonu filmowego, wszyscy zgodnie uznali noc za udaną. Bardzo dziękujemy Rafałowi Górce za determinację oraz doskonałą organizację imprezy.

 

 

fil1 fil2 fil3 fil4

Joomla templates by a4joomla

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zobacz informacje na temat plików Cookies Czytaj więcej....

  Akceptuję ciasteczka na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information