WYMIANY UCZNIOWSKIE
ERASMUS+ visit in Poland
RAPORT
Three schools that work together on building their own Greenpower electric cars (Goblin and F 24 cars) while incorporating literacy, numeracy and STEM subjects met together on their first exchange visit in Gliwice, Poland on January 9th – 16 th. There were 10 students, 3 teachers from the Sacred Heart College, Northern Ireland, 14 students, 2 teachers from Colegio Europeo Aristos, Spain and students and teachers from Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im.Noblistów Polskich, Poland. The Irish and Spanish students were accommodated in the hotels which might seem a kind of problem with integration of groups but it was solved by common activities and all day trips the students took part in. On the first day all students had some integration and cooperation activities at school and in the local palm house where they worked together in mixed groups on some tasks prepared by their Polish peers. It allowed them to “break the ice” and get to know each other. During the exchange trips to the coal, silver mines, students have opportunity to learn about one of the typical industries of Silesian region. They visited some important historical and cultural objects, such as Memorial Museum Auschwitz – Birkenau, Cracow and regional places. They also visited laboratories of the Silesian University of Technology where they learned about the equipment and spent some time on a car simulator there. Unfortunately, the students couldn’t visit Opel or Fiat factories (despite the efforts to arrange their visit there) as nobody is allowed to stay on industrial premises unless they are 16. This first visit enabled students to learn some facts about historical , cultural and industrial background of their project partner, get to know each other personally, make some friends and thus create a network of cooperation.
Erasmus STEM naszej szkole
W naszej szkole w dniach od 09.01 do 16.01. 2018 w ramach projektu Erasmus+ gościliśmy grupę uczniów i nauczycieli z Hiszpanii i Irlandii Północnej. Nasi goście mieli okazje poznać nie tylko swoich polskich kolegów i koleżanki, z którymi wspólnie realizują projekt, ale także zabytki okolic i regionu, krajobrazy i polską kuchnię. Uczniowie z klasy 7 c i d biorący udział w projekcie wraz ze swoimi rówieśnikami zwiedzili kopalnie w Tarnowskich Górach, Zabrzu oraz Wieliczce oraz poznali niektóre laboratoria Wydziału Mechaniczno - Technologicznego Politechniki Śląskiej. Wiele radości sprawiło wszystkim wspólne pieczenie kiełbasek i robienie chleba w Wiśle i Brennej. Najlepszą okazją do porozmawiania i wzajemnego poznania się, było grupowe rozwiązywanie przygotowanych przez polskich uczniów zadań w Palmiarni oraz zdobienie szkatułek i wykonywanie ceramicznych ozdób. Następnym miejscem, w którym spotkają się grupy biorące udział w projekcie, będzie Omagh w Irlandii Północnej.
Plan wizyty ERASMUS+ /10 – 15 stycznia 2018 roku /
10 stycznia 2018 – środa
- godzina 9.30 - szkoła / powitanie gości chlebem i solą, zajęcia w grupach: integracyjne i lekcja polskiego/
- godzina 12. 00 - warsztaty ceramiczne /1 część / - godzina 15.00 – obiad
- godzina 16.20 – wizyta w Palmiarni w Gliwicach
11 stycznia 2018 – czwartek – wycieczka do Tarnowskich Gór /godziny 9.00 – 18.00 /
12 stycznia 2018 – piątek
- godzina 8.00 - wycieczka po Politechnice Śląskiej
- zwiedzanie pracowni Zespołu Silesian Greenpower, Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania – MT, laboratoriów Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych – Wydział MT, ….
- nauka obsługi robota przemysłowego. Stymulator pojazdu dla niepełnosprawnych /Fiat Panda/.
Grupy irlandzka i hiszpańska: godzina 11 .00 – wyjazd do Oświęcimia /Auschwitz – Birkenau, a grupa polska: godzina 12.00 – warsztaty ceramiczne / 2 część/ + godzina 14.30 - obiad
13 stycznia 2018 – sobota – wycieczka do Wieliczki + Krakowa /godziny 8.30 – 20.00 /
14 stycznia 2018 – niedziela - wycieczka do Brennej /dom chleba + kulig / w godzinach 8.30 – 19.00
15 stycznia 2018 – poniedziałek – wycieczka do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu w godzinach 9.00 – 16.00 + pożegnanie /kolacja pożegnalna /.
WYMIANA UCZNIOWSKA W IRLANDII PÓŁNOCNEJ - wrzesień 2018
Pobyt w Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus+
Pobyt w Irlandii Północnej w ramach programu Erasmus+ W ramach realizacji projektu Erasmus + grupa młodzieży z naszej szkoły pojechała 11.09 2018 roku do Irlandii Północnej. Po przylocie do Belfastu, młodzież wyruszyła autokarem do Omagh, które było celem naszej podróży. Hotel, w którym grupa mieszkała był przyjazny, a serwowane tam posiłki smaczne. W trakcie pobytu w zaprzyjaźnionej irlandzkiej szkole uczniowie brali udział w zajęciach programowania robotów – pojazdów oraz mieli okazję poznać kulturę Irlandii – muzykę, taniec, a także spróbować irlandzkich przysmaków przygotowanych przez uczniów ich rodziców. Pobyt w szkole to nie jedyna atrakcja przygotowana przez irlandzkich kolegów. Młodzież zwiedziła też historyczne miasto Derry (Londonderry), poznała historię miasta i Irlandii oraz oglądała liczne murale namalowane ścianach budynku i związane z burzliwa historia Irlandii Północnej. Ponadto uczniowie zwiedzili muzeum Titanica w Belfaście, pojechali nad irlandzkie wybrzeże i podziwiali skalne formacje Giant’s Causeway (Grobla Olbrzyma) oraz mogli przejść przez wiszący most linowy, znany z serialu Gra o Tron oraz zjeść prawdziwe brytyjskie fish and chips ( frytki z rybą ) w nadmorskim uzdrowisku. Jedną z atrakcji była też wizyta w fabryce mebli, podczas której uczniowie udzielili wywiadu telewizji BBC. Ciekawym przeżyciem było także zwiedzanie skansenu, gdzie można było zobaczyć typowe domostwa wsi irlandzkiej oraz poznać przyczyny masowej emigracji Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy projektu zwiedzali też Omagh i okolice miasteczka. Spotkanie z przyjaznym burmistrzem Omagh w ratuszu na pewno na długo zostanie w ich pamięci. Po tygodniu pobytu pełnego wrażeń, nadszedł czas powrotu do domu.18.09. 2018 grupa udała się na lotnisko w Dublinie, a w nocy wszyscy uczestnicy byli już w swoich domach.
STEM IN PRACTICE – pamiętnik z wizyty w Omagh w Irlandii Północnej
11.09.2018r.
Późnym popołudniem przylecieliśmy do stolicy Irlandii Północnej – Belfastu. Irlandia Północna powitała nam deszczem, wiatrem i chłodem. Na szczęście hotel, do którego przyjechaliśmy, był ciepły i przytulny.
12.09.2018r.
Wizytę w Omagh rozpoczęliśmy od spotkania w szkole naszych irlandzkich gospodarzy - Secret Heart College. Powitano nas bardzo serdecznie swoimi przysmakami i muzyką. Nasi koledzy z Irlandii Północnej opowiedzieli nam o swojej szkole, ale najbardziej zainteresował nas irlandzki taniec w wykonaniu uczniów goszczącej nas placówki. Po smacznym obiedzie w szkolnej stołówce wzięliśmy udział w warsztatach programowania robotów – Sentinus Robotics. Pracowaliśmy w mieszanych grupach trzyosobowych i nie było łatwo zaprogramować tak małe maszyny, aby poruszały się zgodnie z wymaganiami. Niektórym grupom udawało się lepiej, a niektórym trochę gorzej, niemniej wszyscy dobrze się bawiliśmy.
13.09.2018r.
Dzisiaj zwiedziliśmy drugie pod względem wielkości miasto Irlandii Północnej – Derry czyli Londonderry. Poznaliśmy część trudnej historii tego miasta łącznie z niełatwymi czasami znanymi jako Troubles. Czasy te upamiętniają murale, które mieliśmy okazję oglądać, spacerując po mieście. Ponadto odwiedziliśmy Uniwersytet Ulster i zobaczyliśmy laboratoria wydziału robotyki, gdzie pokazano nam, jak działają zaprojektowane przez pracowników i studentów roboty.
Jedyne, co nie dopisało tego dnia, to pogoda. Niestety było zimno i padało.
14.09.2018r.
Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń. Rozpoczęliśmy go wizytą w Specialist Joinery w Maghera. W trakcie naszego pobytu w fabryce odwiedziła nas telewizja BBC i przeprowadziła wywiad z wybranymi uczniami z projektu. Po obiedzie zwiedziliśmy Ulster American Folk Park w Omagh i zrozumieliśmy, dlaczego tak wielu Irlandczyków wyjechało do Stanów Zjednoczonych. Po południu mieliśmy przyjemność porozmawiać z burmistrzem Omagh, który powitał nas w sali w ratuszu i odpowiadał na różne pytania zadawane mu przez młodzież. Wieczorem uczestniczyliśmy w meczu piłki irlandzkiej – gaelic football, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Zobaczyliśmy, jak bardzo Irlandczycy są przywiązani do swoich tradycji i wartości.
15.09.2018r.
Kolejny dzień wymiany uczniowskiej za nami. Pojechaliśmy dzisiaj do Belfastu – stolicy Irlandii Północnej. W trakcie pobytu zwiedziliśmy fragment miasta oraz odwiedziliśmy muzeum statku Titanic. Zachwyciła nas interaktywna ekspozycja i wielkość muzeum. Wiele dowiedzieliśmy się o budowie tego kolosa, zobaczyliśmy jego kabiny i wyposażenie . Obejrzeliśmy także film nakręcony przez płetwonurków, dzięki czemu zobaczyliśmy wrak Titanica leżący na dnie oceanu.
Był to dzień pełen wrażeń.
16.09.2018r.
Podczas dzisiejszej wycieczki na wybrzeże oceanu dopisywała nam pogoda. Było słonecznie i nareszcie bezdeszczowo, chociaż wietrznie, jak to nad morzem. Obejrzeliśmy Groblę Olbrzyma, formację powulkaniczną wpisaną na listę UNESCO i poznaliśmy popularną legendę związaną z tym miejscem, a także przeszliśmy się po mostku linowym Carrick – a – Rede przewieszonym nad oceanem. Widoki były wspaniałe, mogliśmy podziwiać piękno irlandzkiego wybrzeża, a nasze zdjęcia nie oddają tego, co widzieliśmy. Po południu pojechaliśmy do miasteczka, kurortu, gdzie zjedliśmy popularne w Zjednoczonym Królestwie , pyszne i świeże fish & chips. Stwierdziliśmy, że Irlandia ma naprawdę wspaniałe krajobrazy, które często wykorzystywane są w różnych filmach.
17.09.2018r.
Ostatni dzień wymiany rozpoczęliśmy wizytą w szkole. Pożegnaliśmy naszych kolegów z Irlandii Północnej i Hiszpanii. Popołudnie spędziliśmy spacerując po Omagh i słuchając historii miasta opowiadanej przez naszych nauczycieli. Pomimo tego, że miasteczko jest nieduże, to jego historia jest bogata, a samo miejsce warte zobaczenia.
18.09.2018r.
Pożegnaliśmy się z Irlandią na lotnisku w Dublinie. Uważamy, że wizyta u naszych irlandzkich kolegów była naprawdę udana - dużo się nauczyliśmy i dowiedzieliśmy o kraju naszych „projektowych” partnerów.
RAPORT - MADRYT 2019
Okres pobytu w Hiszpanii Getafe Madryt - 12.06 do 19.06. 2019r.
Grupa składała się z dziesięciu uczniów (uczestników projektu) i dwóch nauczycieli - opiekunów
W trakcie pobytu młodzież zapoznała się ze szkołą w Getafe, która współpracuje z nami w projekcie. Uczniowie zobaczyli klasy lekcyjne, wzięli udział w lekcji języka hiszpańskiego oraz zajęciach z robotyki. Podczas zajęć budowali jeżdżące roboty z klocków lego, a następnie programowali tor jazdy. W czasie wolnym wraz z grupą irlandzką korzystali z basenu znajdującego się przy szkole oraz grali w koszykówkę. Uczniowie spróbowali również potraw kuchni hiszpańskiej.
Młodzież zwiedzała także Madryt, jego zabytki i parki. Podczas wyjazdu do Madrytu uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zbiorami malarstwa w muzeum Prado oraz malarstwem współczesnym, w tym impresjonistami i symbolistami, w Centrum Sztuki Współczesnej Muzeum Reina Sofia. W muzeum zobaczyli między innymi słynną Guernicę Pabla Picasso i zapoznali się z historią obrazu. Uczestnicy interesujący się piłką nożną odwiedzili stadion Bernabeu w Madrycie. Młodzież zobaczyła też ekspozycję związaną z historią telekomunikacji i dowiedziała się o niektórych faktach dotyczących historii telefonów i komunikowania się w muzeum Telefonica . Przebywali także w Muzeum Techniki, gdzie można było przeprowadzać proste doświadczenia fizyczne.
Ponadto grupa miała okazję zobaczyć jak produkuje się niektóre elementy samolotów ( skrzydła i lotki) w zakładach Airbus.
W trakcie pobytu uczestnicy projektu mogli zwiedzić "hiszpański Wersal" -wiosenną rezydencję królów hiszpańskich w Aranjuez oraz pobyć dzień w przepięknym Toledo i zapoznać się z jego zabytkami.
Grupa wróciła do kraju 19.06.2019r.